Jakie wymiary zebrać do wyceny schodów?

Przygotowanie rzetelnej wyceny schodów to pierwszy krok do efektywnego  zrealizowania konstrukcji. Dla firmy wykonawczej do przygotowania kalkulacji niezbędne są przede wszystkim trzy główne wymiary: wysokość, szerokość, długość biegu (kwestia kontrolna).  Dodatkowo należy zwracać uwagę na to jak chcemy, żeby pomieszczenie  zostało zaaranżowane, co pozwoli nam uniknąć poprawek i wydłużenia pracy nad projektem. Do zapytania warto załączyć zdjęcia lub film z miejsca wbudowania schodów.

Przygotowaliśmy poradnik dotyczący prawidłowego zebrania wymiarów schodów z graficznym przewodnikiem.

1. WYSOKOŚĆ

Jednym z najważniejszych wymiarów jest różnica wysokości poziomów, które schody mają łączyć. Jeżeli miejsce w którym mają pojawić się schody nie jest jeszcze wykończone (np.: wysokość zmieni się po wylaniu podłogi, położeniu parkietu, ogrzewania podłogowego itd.) ma to dla nas znaczenie. 

Nie wstrzymuje to dalszych prac związanych z projektem schodów. Prosimy o podanie rzeczywistego, aktualnego wymiaru oraz dodatkową adnotację, że prace wykończeniowe będą kontynuowane. Często jest to korzystne dla obu stron. Klienci chcą estetycznego wykończenia i niewidocznych połączeń oraz mocowań. Stan „surowy” umożliwia „ukrycie” najważniejszych połączeń. Pierwsze elementy mocujące schody możemy zamontować pod poziomem podłogi. Następnie po wykończeniu pomieszczenia i dodatkowych pomiarach dopasujemy wysokość biegu schodów korzystając ze zgromadzonych informacji.

2. SZEROKOŚĆ

Kolejnym bardzo ważnym wymiarem jest szerokość, którą możemy wykorzystać. Prosimy o informację dotyczące pomieszczenia oraz stanu (surowy, czy wykończony). Czasami pomieszczenie nie ogranicza szerokości schodów. Jak wtedy dobieramy szerokość? Jest to zależne od wymagań klienta, staramy się wtedy, by szerokość ostatecznego stopnia zawierała się w przedziale 80 – 120 cm. Oczywiście na życzenie klienta możemy wyjść poza ten przedział, jednak nie jest to zalecane ze względu późniejszego komfortu użytkowania.

3. DŁUGOŚĆ BIEGU

Jest to wymiar wynikowy. Oznacza to, że obliczamy go na podstawie wysokości, szerokości oraz komfortu użytkowania. Jak dokładnie jest to liczone? Standardowo przyjmuje się, że wygodne schody spełniają poniższy warunek:

Przy czym:

 h – wysokość między dwoma kolejnymi stopniami

 s – głębokość stopnia (tzw. „bieżnik”)

Wzór ten pozwala na dobranie optymalnych wymiarów stopni oraz ich rozmieszczenia. Zwykle wysokość pomiędzy stopniami wynosi od 17 do 20 cm, a głębokość stopnia około 30 cm. Wysokość pomiędzy stopniami wyznaczamy jako iloraz wysokości schodów i liczby stopni (w ten sposób by znajdowała się ona we wskazanym przedziale, uwaga: piętro / strop zwykle pełni rolę ostatniego stopnia). Następnie ze wzoru, który zapewnia wygodę schodów dobieramy głębokość stopnia. Kolejno wyznaczamy odległość między stopniami w szyku po linii nachylenia ze wzoru: 

Gdzie:

 Ows – odległość między dwoma kolejnymi stopniami w szyku po linii nachylenia schodów

h – wysokość między dwoma kolejnymi stopniami

s – głębokość stopnia (tzw. „bieżnik”)

k – kapinos (odległość na którą następujący stopień zachodzi na poprzedni, zwykle od 0 do 50 mm)

Dysponując tym wszystkim możemy wyznaczyć teoretycznie potrzebną długość biegu schodów jako:

 

Gdzie:

L – długość biegu

Ows – odległość między dwoma kolejnymi stopniami w szyku po linii nachylenia schodów

H – całkowita wysokość schodów

Co jeżeli długość teoretyczna jest większa niż wymiar pomieszczenia? Postaramy się zoptymalizować wszelkie wymiary tak, by schody nie tylko zmieściły się w pomieszczeniu, ale również, by były wygodne. Możemy operować liczbą stopni (dodać lub odjąć jeden stopień) oraz kapinosem.

4. SCHODY SPIRALNE

Oprócz wysokości, ważna jest również średnica otworu, która powinna wynosić przynajmniej 130 cm. Im większa średnica tym lepiej. Natomiast jeśli otwór jest mniejszy nie oznacza to, że nie można wstawić tam schodów, jednak nie będą one już tak wygodne w użytkowaniu.

1.       Co jeszcze warto wiedzieć?

Trzy powyżej opisane wymiary są wystarczające do przygotowania wyceny oraz wizualizacji. Jednakże prosimy o udostępnianie wszelkich informacji, które mogą niejako ograniczać montaż czy też ustawienie schodów. Te kwestie to przede wszystkim: pozostawione wolne miejsce pod montaż schodów w przypadku ogrzewania podłogowego, rozmieszczenie przewodów instalacji elektrycznej, rozmieszczenie rur, położenie okien, miejsca późniejszego zawieszenia / ustawienia mebli, półek, zegarów, luster, obrazów itd.,  krzywizna ścian, podłóg, sufitu (zwłaszcza jeśli jest duża), kwestie estetyczne i wizualne (jeżeli zależy Państwu szczególnie, by w jakimś konkretnym miejscu nie przypadało żadne mocowanie, śruba itd. – prosimy o informację), typ ścian, podłóg i sufitów (prosimy określać, zwłaszcza jeżeli wykonane są z płyt kartonowo – gipsowych, OSB i innych, które nie pozwalają na bezpośredni montaż).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

666330478